Marzysz o pięknym uśmiechu? W klinikach dentystycznych dostępne są różnorodne zabiegi, które pomagają uzyskać ten efekt. Dowiedz się, czym jest bonding zębów i w jakich sytuacjach się go zaleca. Poznaj praktyczne porady, dzięki którym łatwiej będzie Ci zadbać o higienę jamy ustnej i odzyskasz biały odcień szkliwa.

Bonding zębów — co to jest?

Wiele osób udających się do dentysty szuka sposobu na poprawę wyglądu swojego uzębienia. Czasami na powierzchni zębów pojawiają się różne przebarwienia, rysy i nierówności. Są sporą przeszkodą w osiągnięciu efektu białego, hollywoodzkiego uśmiechu. Nie pomaga nawet regularne szczotkowanie zębów. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest bonding zębów, czyli ich nieinwazyjna odbudowa. To ciekawa alternatywa dla licówek, która zalecana jest nie tylko ze względów estetycznych.

Przebieg odbudowy zęba

Rekonstrukcja uzębienia nie wymaga stosowania znieczulenia i jest bezbolesna. Zaleca się ją przede wszystkim osobom, które mają ukruszone zęby. Może być też stosowana w przypadku diastemy, czyli przerwy pomiędzy górnymi siekaczami. Jak przebiega bonding w praktyce? Lekarz:

  1. Dokładnie oczyszcza powierzchnię zęba.
  2. Wytrawia szkliwo przy użyciu łagodnego kwasu.
  3. Dobiera kolor kompozytu do odcienia uzębienia pacjenta.
  4. Nakłada żywicę kompozytową i warstwę wybranego kompozytu.
  5. Naświetla odbudowywane miejsca specjalistyczną lampą stomatologiczną.

Jak widać, w przeciwieństwie do wstawiania licówek pacjent nie jest poddawany inwazyjnemu szlifowaniu zębów. Efekty utrzymują się przez okres 5-6 lat. Wiele zależy od prowadzonego trybu życia i diety. Żeby kompozyt na długo zachował swój biały odcień, warto ograniczać spożycie słodyczy, napojów z dużą ilością cukru oraz wina. Ponadto ważne jest regularne szczotkowanie zębów, po każdym posiłku.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje odbudowa zęba i czy jest opłacalna. Ceny są bardzo zróżnicowane. Przed przystąpieniem do zabiegu zalecane jest wyleczenie wszystkich zębów i założenie plomb w miejscach, gdzie występują ubytki. Upiększenie uśmiechu jest końcowym etapem spotkań ze stomatologiem. Cena bondingu może wynosić od 600 do 800 zł. To opcja znacznie tańsza od licówek porcelanowych, za które trzeba zapłacić od 1800 złotych za jeden ząb. Warto wybrać klinikę dentystyczną specjalizującą się w zabiegach estetycznych. Fachowcy umiejętnie dobiorą kolor kompozytu do naturalnego odcienia szkliwa zębów. Zbyt jasna barwa prezentowałaby się zbyt sztucznie, ważne jest zatem dobranie materiału spójnego z typem urody pacjenta.

Efekty bondingu

Dlaczego warto zdecydować się na bonding? Pacjenci dostrzegają wiele różnych powodów. Zastosowanie kompozytu doskonale sprawdza się w przypadku przebarwień zęba i przynosi natychmiastowy efekt. To właśnie szybkie działanie jest szczególnie doceniane przez klientów klinik stomatologicznych. Wystarczy jedna wizyta w gabinecie, by wygląd uśmiechu diametralnie się zmienił. Przede wszystkim następuje korekta kształtu zębów, które stają się równe i symetryczne. Ponadto ich odcień zostaje uatrakcyjniony. Dzięki temu wzrasta też pewność siebie pacjentów, którzy czują się bardziej atrakcyjni. Zespolony ze szkliwem kompozyt jest także sposobem na ochronę ukruszonego zęba przed dalszym ścieraniem. Przeprowadzenie metamorfozy uśmiechu poprawia samopoczucie pacjentów, zwiększają ich pewność siebie, a co najważniejsze to zwiększają ich samoocenę.

Zalecenia i przeciwwskazania

Są pacjenci, którzy nie mogą skorzystać z bondingu. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby przyzębia, zmiany próchnicze i bruksizm. Ta ostatnia dolegliwość polega na nawyku zgrzytania zębami i ścierania ich. Można leczyć ją poprzez fizjoterapię i szyny relaksacyjne. Przez dwa dni po nałożeniu kompozytu należy używać wyłącznie białej pasty do mycia i unikać płynów do higieny jamy ustnej. Pacjenci nie powinni palić papierosów, które pozostawiają osad zarówno na naturalnych zębach, jak i materiale kompozytowym.

Odbudowa zęba u dentysty

Nie podoba Ci się wygląd Twojego uzębienia? Wybierz się na bonding. Uzyskaj natychmiastowy efekt w ciągu jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Przestrzegaj zaleceń stomatologa i zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz regularne szczotkowanie zębów. W ten sposób uzyskasz piękny, biały uśmiech.

Sprawdź również pozostałe nasze usługi:
Usunięcie ósemek
Implanty zębów
Aparaty na zęby
Choroby przyzębia
Wybielanie zębów

Autor artykułu: lekarz stomatolog protetyk Anna Pensiek