Współczesna stomatologia daje szereg rozwiązań pozwalających na uzupełnianie braków w uzębieniu.  Do coraz częściej wykorzystywanych sposobów ich likwidacji należą implanty. Przy ich pomocy możliwa jest nie tylko rekonstrukcja pojedynczych zębów, ale także tworzenie podparcia dla dużych protez zębowych. Odbudowy na implantach wyglądają naturalnie, są trwałe, praktycznie niezniszczalne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem. W jednym miejscu zgromadziliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące odbudowy zębów za pomocą implantów.

Czym są implanty stomatologiczne i w jakim celu się je stosuje?

Braki w uzębieniu stanowią dość powszechny problem osób w różnym wieku. Poza tym, że wprawiają w zakłopotanie i pogarszają estetykę uśmiechu, zwiększają ryzyko rozwoju wad zgryzu i wymowy. Do ich uzupełniania coraz częściej wykorzystuje się implanty ceramiczne i cyrkonowe, które stanowią bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych mostów, koron oraz protez. Te niewielkie śruby o stożkowatym kształcie, wprowadzane w kość szczękową lub żuchwę są stosowane w celu zastąpienia utraconego uzębienia. Dzięki temu, że są wykonywane z materiałów biokompatybilnych, traktowanych przez organizm jak własna kość, nie wywołują reakcji alergicznych, a do ich odrzucenia dochodzi bardzo rzadko.

Jak przebiega leczenie implantologiczne krok po kroku?

Na pierwszej wizycie stomatolog zbiera szczegółowy wywiad, ocenia sytuację kliniczną pacjenta, a także wykonuje skany zębów, aby określić, w jakich miejscach mogą zostać wszczepione implanty. Sporządza też wyciski cyfrowe, dzięki którym uzyskuje wszystkie najważniejsze informacje na temat układu zębów. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie implantów stomatologicznych. Po zabiegu chirurgicznym ma miejsce okres gojenia. Po tym czasie pacjent wraca do gabinetu dentystycznego w celu założenia specjalnych łączników, na których następnie zostają zamocowane nowe zęby. Aby można było wszczepić implant zęba, kość szczęki i żuchwy musi być w pełni dojrzała. Oznacza to, że tego rodzaju procedura może być wykonywana wyłącznie u pacjentów po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Jak dbać o implanty stomatologiczne?

Wiele pacjentów decydujących się na implanty cyrkonowe lub ceramiczne zastanawia się, jak należy o nie prawidłowo dbać. Chociaż nie zagraża im próchnica, to charakterystyczna budowa sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmowych i tworzeniu kamienia. Dlatego bardzo ważna jest regularna higiena jamy ustnej. Osobom z tego rodzaju uzupełnieniami zaleca się wizyty kontrolne raz na pół roku, gdyż codzienne szczotkowanie nie pozwala na całkowite usunięcie osadów oraz bakterii powodujących choroby przyzębia.

Czy istnieją przeciwwskazania do poddania się zabiegowi wszczepienia implantu?

Wszczepienie implantu jest zabiegiem, któremu mogą poddać się wyłącznie osoby z zakończonym wzrostem kości żuchwy. Ważna jest też wystarczająca ilość tkanki kostnej, do której zostanie przymocowany implant zębowy. Przeciwwskazania do skorzystania z tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu to:

  • obniżona odporność,
  • przyjmowanie leków wpływających na przemianę materii w kościach,
  • nadużywanie nikotyny,
  • ciężkie zaburzenia układu krążenia,
  • zaawansowane schorzenia tkanki łącznej.

Zabiegu nie przeprowadza się ponadto u pacjentów z chorobami szczęk, z niekorzystną budową zgryzu oraz z niewyjaśnionymi dolegliwościami bólowymi w obrębie żuchwy.

Koszt implantów zębowych – od czego zależy ich cena?

Pacjenci zgłaszający się do naszego gabinetu w Warszawie bardzo często pytają o koszt wszczepienia implantów. Każda klinika ma swój cennik, jednak z reguły wydatki na leczenie są wyższe w przypadku chęci uzupełnienia braków większej liczby zębów. Na ostateczną cenę wpływa też materiał implantu oraz konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, związanych np. z przeszczepem dziąseł czy regeneracją kości.