Krzywe zęby oraz wady zgryzu mogą utrudniać prawidłową higienę jamy ustnej, sprzyjać próchnicy oraz stanowić przyczynę problemów z mówieniem i przeżuwaniem pokarmów. Na szczęście nowoczesna ortodoncja cyfrowa ma do zaoferowania szereg możliwości pozwalających na rozwiązanie powyższych dolegliwości. Jakie jeszcze sytuacje powinny skłonić do odwiedzenia ortodonty? Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w artykule. Przeczytaj!

Jakie objawy powinny skłaniać do konsultacji u ortodonty?

Większość ludzi decyduje się na leczenie ortodontyczne z powodów estetycznych i chęci zadbania o swój uśmiech. Nie wszyscy natomiast zdają sobie sprawę, że zgryz decyduje o naszym komforcie oraz o zdrowiu narządu żucia. Zlekceważony, może być przyczyną dolegliwości bólowych i deformacji uzębienia. Wady zgryzu należą do najczęstszych nieprawidłowości, z jakimi w swojej pracy spotyka się każdy dobry ortodonta. Na potrzebę konsultacji u tego specjalisty wskazują też takie objawy jak:

  • zgrzytanie zębami,
  • asymetria w rysach twarzy,
  • nadmierne odkładanie się kamienia,
  • zbyt wysunięta lub cofnięta broda,
  • dysfunkcje języka.

Inne symptomy, które mogą skłonić pacjenta do odwiedzenia gabinetu ortodontycznego to ścieranie się zębów, odsłanianie się szyjek zębowych oraz nieprawidłowe uszeregowanie siekaczy, trzonowców lub przedtrzonowców w łuku zębowym.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dzieci?

Na pierwszą wizytę do ortodonty dziecięcego warto wybrać się już z siedmiolatkiem, o ile nie dzieje się nic szczególnego i lekarz nie zalecił wcześniejszej konsultacji. Krzywe zęby nie są jedynym wskazaniem do odwiedzenia gabinetu. Do stomatologa tej specjalności warto udać się również wtedy, kiedy maluch zgrzyta zębami, śpi z otwartą buzią, często gryzie przedmioty (np. kredki), a także ma wyraźną asymetrię w rysach twarzy.

U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej stosowane są zdejmowalne aparaty na zęby. Leczenie rozpoczęte w odpowiednim momencie przynosi zadowalające efekty i pozwala na zmniejszenie ryzyka konieczności późniejszej korekcji za pomocą aparatów stałych. Podczas pierwszej wizyty ortodonta dziecięcy ocenia stan jamy ustnej, bada mięśnie twarzy, a także sprawdza, jak mały pacjent oddycha i połyka ślinę. W trakcie następnych konsultacji wykonywane są skany zębów, które służą do przygotowania aparatu i opracowania dalszego planu leczenia.

Czy u osób dorosłych można zakładać aparat ortodontyczny?

Nie jest prawdą, że aparaty na zęby są przeznaczone do stosowania wyłącznie u dzieci i młodzieży. Mogą je nosić również dorośli, gdyż nie ma górnej granicy wieku, do której może być prowadzone leczenie ortodontyczne. U osób dorosłych często występuje stłoczenie zębów, do którego dochodzi na skutek braku wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty ortodontycznej?

Pierwsza konsultacja ortodontyczna zazwyczaj trwa krótko i jest całkowicie bezbolesna. Młodsi pacjenci przed odwiedzeniem gabinetu często się stresują, dlatego warto wcześniej im wytłumaczyć, czym zajmuje się ortodonta dla dzieci i jak będzie przebiegać wizyta. Poza dokładnym umyciem zębów nie trzeba specjalnie się do niej przygotowywać. Lekarz po obejrzeniu jamy ustnej i ocenieniu zgryzu zadecyduje, jak będzie wyglądać leczenie. Przed założeniem aparatu zwykle przeprowadzana jest pełna diagnostyka cyfrowa, dzięki której ortodonta może zaplanować cały proces leczenia.

Nowoczesna ortodoncja szansą na równe zęby i piękny uśmiech!

Współczesna ortodoncja pomaga w niwelowaniu wad zgryzu i wymowy, utrzymaniu zdrowych zębów oraz w zapobieganiu urazom błony śluzowej, warg i języka. Wybór najlepszej metody leczenia jest wybierany podczas konsultacji w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie. Leczenie ortodontyczne przeciętnie trwa dwa lata, a jego koszt zależy od wady zgryzu oraz od technologii zastosowanego aparatu na zęby. Szczegółowe ceny usług ortodontycznych znajdują się w zakładce „Cennik”.