W gabinetach stomatologicznych oferowane są różnorodne zabiegi zapobiegające rozwojowi próchnicy. Przekonaj się, czym jest piaskowanie zębów i kto powinien z niego skorzystać. Poznaj wskazania i zalecenia dotyczące usuwania płytki i kamienia nazębnego ze szkliwa.
Co znajduje się na powierzchni zębów?
Każdy, kto chce cieszyć się pięknym i białym uśmiechem, musi dbać o higienę jamy ustnej. Podstawowym sposobem profilaktyki próchnicy jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, przez dwie minuty. Niestety często nie jest to wystarczające, by pozbyć się płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu złożonego z węglowodanów i bakterii. Warstwa bakteryjna utrzymująca się w przestrzeniach międzyzębowych i nad dziąsłami z czasem może stać się bardzo niebezpieczna. Zmineralizowana płytka przeradza się w kamień, twardy osad, który prowadzi do erozji szkliwa, stanów zapalnych oraz chorób przyzębia. Właśnie dlatego stomatolodzy często zalecają pacjentom profesjonalne zabiegi higienizacyjne, mające na celu usunięcie wszystkich warstw bakterii zgromadzonych na powierzchni zębów.
Zabieg piaskowania zębów
Powszechnym sposobem na oczyszczenie szkliwa jest zabieg piaskowania zębów. Do jego wykonania potrzebny jest preparat stomatologiczny, który zawiera drobinki czyszczące. Wymieszane z wodą i powietrzem, aplikowane są na zęby pod ciśnieniem, za pomocą specjalistycznej dyszy. Cały proces jest bezbolesny. Do piasku często dołączane są substancje poprawiające jego smak, by pacjent czuł się bardziej komfortowo.
Efekty oczyszczania zębów
Dlaczego tak wiele osób regularnie przystępuje do piaskowania zębów? Dentyści polecają przeprowadzanie go minimum raz do roku. Wśród zauważalnych efektów zabiegu można wymienić między innymi:
- usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych miejsc,
- wybielenie szkliwa (pozbycie się płytki nazębnej przywraca naturalny, biały odcień szkliwa),
- ochronę przeciwko próchnicy i rozrostowi bakterii w jamie ustnej,
- profilaktykę chorób dziąseł i przyzębia,
- wzmocnienie szkliwa i zapobieganie jego demineralizacji.
Higienizacja w gabinecie stomatologicznym daje szansę na zachowanie zdrowych zębów. Pacjenci doceniają także działanie wybielające. Jest ono nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i naturalne. Przy okazji piaskowania zębów często stosuje się także ich polerowanie oraz fluoryzację. Cały pakiet profilaktyki próchnicy skutecznie ogranicza rozwój bakterii oraz sprawia, że resztki jedzenia nie przywierają łatwo do śliskiej, gładkiej powierzchni.
Zalecenia po zabiegu
Po oczyszczeniu jamy ustnej piaskiem stomatologicznym może wystąpić tymczasowa nadwrażliwość zębów. Pacjenci powinni przestrzegać kilku prostych zasad. Przez 3 godziny po zabiegu nie wolno spożywać pokarmów i pić napojów. Zalecane jest także trzymanie się białej diety przez dobę po higienizacji. Polega ona na unikaniu substancji barwiących, takich jak kawa, herbata, buraczki, jagody i czerwone wino. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana szczoteczki na nową. Regularne piaskowanie sprawia, że ilość osadów jest mniejsza, a zalecenia mniej restrykcyjne.
Wskazania do piaskowania
Kto powinien zapisać się na usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej? Przede wszystkim osoby, w których diecie pojawiają się pokarmy sprzyjające szybkiemu powstawaniu osadów i przebarwień. W tej kategorii można wymienić wyżej wspomniane substancje barwiące, jakie są obecne w winie, kawie i herbacie. Żółty nalot na zębach jest też dolegliwością typową dla palaczy. Piaskowanie zębów poleca się pacjentom posiadającym wadę zgryzu, którym trudniej jest dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej szczoteczką lub nićmi dentystycznymi. Ponadto wykonuje się go u osób noszących aparaty ortodontyczne.
Higienizacja jamy ustnej
Chcesz cieszyć się białym uzębieniem i uniknąć częstych wizyt u dentysty? Zapisz się na usuwanie osadów i kamienia nazębnego. Ten prosty zabieg to sprawdzony sposób na profilaktykę próchnicy i wybielenie zębów. Piaskowanie cieszy się coraz większą popularnością i jest bezbolesne.