Na Twoim szkliwie pojawił się niepokojący, żółty nalot? Pora na usunięcie kamienia nazębnego! Przekonaj się, czym jest skaling zębów i skąd bierze się jego popularność. Poznaj porady dotyczące higieny jamy ustnej i przestrzegaj podstawowych zasad profilaktyki próchnicy zalecanych przez stomatologów.
Powstawanie kamienia nazębnego
Na początku warto poznać proces powstawania kamienia nazębnego. W wyniku codziennego spożywania pokarmów i napojów na szkliwie pojawia się miękki osad składający się z węglowodanów i bakterii. Jest lepki i stosunkowo łatwy do usunięcia, ponieważ można zetrzeć go za pomocą pasty i szczoteczki do zębów. Jeśli się go nie usunie, z czasem ulegnie mineralizacji i przerodzi się w kamień, który jest już znacznie twardszy i bardziej szkodliwy dla zdrowia. Wydawałoby się, że wystarczy zwykła higiena jamy ustnej, by zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Niestety tak nie jest, ponieważ precyzyjne dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych stanowi duże wyzwanie. Właśnie dlatego osady mają tendencję do pojawiania się przy linii dziąseł i między zębami. Wówczas warto zainteresować się profesjonalnym oczyszczaniem.
Jak wykonuje się skaling zębów?
Pakiet higienizacji jamy ustnej obejmuje zazwyczaj skaling, piaskowanie zębów, ich polerowanie oraz fluoryzację. Pierwszym etapem jest usuwanie kamienia nazębnego. To nieinwazyjny zabieg, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wykonująca go osoba może posłużyć się różnymi metodami. Dobiera je w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dostępny jest między innymi skaling:
- tradycyjny, który opiera się na wykorzystaniu klasycznych narzędzi stomatologicznych, takich jak dłutko, sierp i motyczka,
- mechaniczny, polegający na frezowaniu i odłupywaniu kawałków osadu,
- chemiczny, przy zastosowaniu roztworu perhydrolu, rozpuszczającego kamień nazębny,
- ultradżwiękowy, do którego potrzebne jest nowoczesne urządzenie wytwarzające ultradźwięki.
Duży wybór metod sprawia, że dla każdego pacjenta znajdą się odpowiednie rozwiązania. W klinikach stomatologicznych dostępny jest skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten drugi zabieg jest bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga zastosowania kiretu.
Polerowanie zębów i wskazania po zabiegu
Pozbycie się osadu nie jest ostatnim etapem higienizacji. Zalecane jest polerowanie zębów i fluoryzacja, które wygładzi ich strukturę oraz sprawi, że resztki jedzenia i bakterie nie będą tak łatwo przyczepiać się do powierzchni szkliwa. Po zabiegu przez 3 godziny nie można jeść ani pić. Zalecana jest również biała dieta. Warto też wymienić szczoteczkę na nową. Przeciwwskazaniem do wykonania skalingu metodą ultradźwiękową i chemiczną jest posiadanie implantów zębowych, wszczepionego rozrusznika serca lub bycie w ciąży. W tych przypadkach można jednak zdecydować się na tradycyjne usuwanie kamienia nazębnego dłutkiem, sierpem i motyczką.
Efekty skalingu
Wielu pacjentów zastanawia się, jakie efekty przynosi regularne usuwanie kamienia nazębnego i czy warto w nie inwestować. Jest wiele powodów, dla których profesjonalna higienizacja zębów się opłaca. Przede wszystkim:
- zapobiega demineralizacji szkliwa i powstawaniu ubytków,
- usuwanie osadów wykazuje działanie wybielające,
- zapobiega stanom zapalnym i chorobom dziąseł.
Szczególnie narażone na pojawianie się żółtego nalotu na zębach są osoby, które spożywają duże ilości kawy, herbaty, wina, słodyczy i soków owocowych. Ponadto osady szybciej tworzą się u palaczy. Aby szkliwo pozostało białe pomimo palenia papierosów, na higienizację w gabinecie stomatologicznym trzeba wybierać się częściej niż raz do roku. Skaling jest zalecany przed wieloma zabiegami dentystycznymi, takimi jak wybielanie lub bonding. Pacjenci powinni pamiętać, że profesjonalne oczyszczanie jest jedynie uzupełnieniem codziennej higieny. Po szczoteczkę i pastę do zębów należy sięgać minimum dwa razy dziennie.
Regularne usuwanie kamienia nazębnego
Jak zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł? Wybierz się na skaling. Usuń kamień nazębny i odzyskaj naturalny, biały odcień szkliwa. Po zabiegu przez kilka godzin powstrzymaj się od jedzenia i picia. Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej to szansa na zdrowie i piękny uśmiech. Regularne szczotkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania utrzymuje dłużej wykonany skaling.