Resekcja wierzchołka korzenia zęba może być ostatnią deską ratunku dla osób z przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych, złamaniem korzenia lub powikłaniami po leczeniu protetycznym. Choć zabieg jest inwazyjny, to często jest jedyną opcją na zachowanie zęba. Warto poznać zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do resekcji, aby podjąć świadomą decyzję. Dowiedz się więcej!

Czym jest resekcja wierzchołka korzenia i na czym polega tego rodzaju zabieg? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule!
  • Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na odcięciu zmienionej tkanki i kości.
  • Zabieg ma miejsce, gdy endodoncja nie przyniosła skutku lub występują powikłania po leczeniu zębów.
  • Po resekcji zęba mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe i obrzęk.
  • Wskazania do zabiegu to m.in. przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, złamanie korzenia zęba i powikłania po leczeniu protetycznym.
  • Przeciwwskazania to m.in. stany wirusowe, ciąża, cukrzyca i choroby tarczycy oraz paradontoza.

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, niektóre zabiegi w stomatologii kończą się niepowodzeniem. Zdarza się, że pierwotne i powtórne leczenie endodontyczne nie przyniosły rezultatu. Jak wówczas można usunąć stan zapalny? Dowiedz się, na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba i czy w przypadku jego podłużnego złamania zabieg jest możliwy!

Jak rozpoznać stan zapalny tkanek wokół korzenia zębowego?

Objawem, który może świadczyć o tym, że rozwija się taka właśnie sytuacja, jest przede wszystkim ból nasilający się przy nagryzaniu. Wyróżnia go również to, że jest nieustanny, bywa ćmiący lub pulsujący. Stan zapalny pojawia się w miejscu kości w okolicy wierzchołka korzenia.

Innymi często towarzyszącymi symptomami są także:

  • obrzęk policzka,
  • obecność uwypukleń na dziąśle,
  • stan podgorączkowy.

Jest to reakcja organizmu na bakterie, które pojawiły się w kanale zębowym.

Czym jest resekcja?

Fachowo nazywana jest apektomią. Polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i jednoczesnym oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych i stanów zapalnych. Zabieg wykonuje się w przypadku, gdy niemożliwe jest ponowne leczenie endodontyczne (kanałowe) bądź zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się już takim czynnościom.

Resekcja wierzchołka korzenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym i można ją podzielić na kilka etapów:

  1. Otwarcie tkanek miękkich w okolicy korzenia zęba, aby odsłonić kość i usunąć zakażoną lub zmienioną tkankę wraz wierzchołkiem.
  2. Przemycie jamy kostnej roztworem soli fizjologicznej.
  3. Uszczelnienie kanału poprzez wypełnienie go najczęściej specjalnym cementem (MTA).
  4. Uzupełnienie ubytku kości biomateriałem kościozastępczym i pokrycie specjalną membraną oraz założenie szwów.

Leczenie poprzedza badanie tomograficzne, na podstawie którego lekarz poznaje m.in. jaki obszar objął stan zapalny.

Po resekcji wierzchołka korzenia zęba mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk, które jednak ustępują zazwyczaj w ciągu paru dni. Jeśli jednak ich odczuwanie będzie się przedłużać lub nasilać, wraz z krwawieniem czy gorączką, należy skontaktować się z lekarzem.

Zalecenia po zabiegu

Zaraz po nim wskazane są zimne okłady zewnętrznych okolic policzka oraz spożywanie zimnych lub chłodnych pokarmów. Należy też delikatnie szczotkować zęby, a przez pierwszy tydzień oczyszczać okolicę zabiegową tylko palcem z pastą. 12 godzin po resekcji korzenia trzeba unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także przyjmować leki zapisane przez lekarza i używać płynu antyseptycznego. Ważne jest ponadto picie dużej ilości płynów.

Odcięcie wierzchołka korzenia zęba – wskazania i przeciwwskazania

Zabieg ten wykonuje się w różnych sytuacjach. Najczęściej wskazaniem do odcięcia wierzchołka są:

  • powikłania po leczeniu edodontycznym, które wywołały stan zapalny w korzeniu zęba i jego okolicach – np. z powodu niedostatecznego wypełnienia kanału,
  • nieprawidłowa anatomiczna budowa zęba, która nie pozwala na zabiegi endodoncji,
  • złamanie lub przedziurawienie wierzchołka korzenia,
  • przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych prowadzące do powstania np. ziarniniaków, torbieli korzeniowych albo zwyrodnienie miazgi w postaci zwapnienia (zębiniaki),
  • powikłania po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym.

Jeśli natomiast chodzi o przeciwwskazania do resekcji, to jest ona niemożliwa do wykonania w przypadku: zębów mlecznych, nieprawidłowo ustawionych w łuku lub ich ostrego stanu zapalnego. Oprócz tego zabieg dyskwalifikują:

  • stany wirusowe (opryszczka wargi),
  • I trymestr ciąży,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby tarczycy i nerek oraz przyzębia (paradontoza),
  • stany zapalne jamy ustnej i gardła,
  • podłużne złamanie korzenia zęba.

Każdorazowo jednak swoją sytuację należy omówić ze stomatologiem.

Resekcja korzenia – szansa na zachowanie własnego uzębienia

Celem zabiegu jest usunięcie zainfekowanej tkanki, która powoduje ognisko zapalne. Poza podłużnym złamaniem korzenia zęba jest niewiele przeciwwskazań, aby go wykonać. Warto więc się nad tym zastanowić. Możesz skonsultować ze stomatologiem swoją sytuację, aby dowiedzieć się, czy resekcja jest możliwa również w Twoim przypadku.